Tilbake til hovedsiden Tilbake til hovedsiden Ordfører Sokndal info Hva skjer? Turistinfo Kino - det gode liv Sokndal kirke Sjøhusrekken på Sogndalstrand Mjelkevatn mellom Jøssingfjord og Åna Sira Lakseelva Sokno Barn på tur med M/S Sjødis ved Nesvåg Gammel folkevognsbuss på Immerstein
header




Turistinfo



Aktuelt
   SAS Magasin: Sokndal
   Sokndalsboka SLOW...
   Sokndal i Norge Rundt
   Etablering Sokndal
   Sokndal Guide
   Kart
   Fakta
   Bildearkiv
   Multimedia
   Sokndals video



Avgifter og gebyr



Barnehager



Beredskapsplan



Bibliotek



Bolig,leilighet,tomter



Bo og jobbe i Dalane



Høringer



Kino



Komm. tjenester



Kommuneplanrullering



Kontakt oss



Ledige stillinger



Linker



Næringsarbeid



Næringstomter



Planer



Politikk



Postliste



Skole & SFO



Svømmehall



Søknad og skjema



Valg 2011



Vindkraft i Sokndal



Årsmelding








> Aktuelt / Magma Geopark omtalt på NRK   Utskriftsvennlig

Magma Geopark omtalt på NRK

På NRK sine heimesider under Ut i naturen er det følgende omtale av Magma Geopark: Sporene etter magma som kom til overflaten for 900 millioner år siden er et fint turmål i Rogaland. Her har magmaen ikke kommet ut i en vulkan, men kommet til overflaten da fjellområder ble dannet. Der har den dannet ballong- og skål-lignende former i landskapet.


Fordi mineralet magnetitt finnes i magmaen er fjellet noen steder magnetisk!

Magnetitt er magnetisk og gir utslag på kompass og magneter. Derfor vet du at når kompassnålen slår ut eller magneten klistrer seg til fjellet, er du på rett sted!

Området som utgjør Magma Geopark i Dalane og Flekkefjord byr også på andre spesielle geologiske turmål. Du kan også være med på arrangerte turer med en geolog som guide.




>> Tips en venn om denne artikkelen! >>










Brannvakt: 900 86 379















Sokndal kommune, telefon: 51 47 06 00, faks: 51 47 06 01
Postadresse: Gamleveien 20, 4380 Hauge i Dalane
Epost: postmottak@sokndal.kommune.no