Det er meldt rødt farevarsel på søndag. Det er ventet svært sterk vind i perioder og innbyggere bes ferde med varsomhet. Viktig at en følger med på oppdatert værvarsel (www.yr.no). Det anbefales å sjekke egne uteområder for løse gjenstander.
Hold dere inne
Det er farlig å være utendørs, og det ventes uvanlig stor skade på bygninger, infrastruktur, skog og strømnett. Takstein og takplater kan blåse av hus og bygninger. Vurder tiltak for å begrense skade før hendelsen inntreffer, for eksempel ved å sikre løse gjenstander.
Fare for strømbrudd
Strømforsyningen vil bli betydelig påvirket. Gjør hjemmet klart for et potensielt lengre strømbrudd.
Stengte veier
Mange veier kan bli stengt på grunn av trær eller andre objekter i veibanen. Mange reiser vil kunne få betydelig lengre reisetid. Broer og utsatte veistrekninger kan bli stengt. Vurder om reisen er nødvendig. Følg råd fra Statens vegvesen og sjekk veimeldinger på vegvesen.no/trafikk.
Innstilte avganger
Stor fare for innstillinger av flyavganger, båter og annen transport. Vurder om reisen er nødvendig. Følg råd og sjekk status fra transportaktører.
Snøfokk gir stengte veier på fjellet
Snøfokk i fjellet gir redusert sikt og kolonnekjøring eller stengte veier forventes. Husk nødvendige klær og utstyr i bilen i tilfelle langvarig stopp.
Høye bølger treffer land
Høye bølger kan gi skade på infrastruktur og bygninger i strandsonen. Vis forsiktighet ved ferdsel i strandsonen.
Lokalt høye bølger
Vis forsiktighet ved ferdsel på sjøen.
Hold deg oppdatert om situasjonen
Følg råd fra beredskapsmyndigheter.
Område
Gjelder for Deler av Rogaland og Agder
Tidsperiode
- søndag 05. april kl. 13:00 - faren øker
- søndag 05. april kl. 17:00 - faren minker